Blog

Maden Güvenlik Kurumu kurulacak

AK Parti seçim beyannamesine göre enerji alanında gelecek dönemde; yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları çeşitlendirilecek, madencilik faaliyetlerinde iş güvenliği kültürünün oluşturulması ve güvenli madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla Maden Güvenlik Kurumu, bor için de Organize Sanayi İhtisas Bölgesi kurulacak.

Beyannamede, yerli ve yenilenebilir kaynaklara öncelik verilerek kaynak çeşitlendirilmesinin sağlanacağına dikkat çekilerek, “Yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızdan azami ölçüde faydalanılmasını teşvik edeceğiz. Yenilenebilir enerji alanında teknoloji transferi sağlayarak yeni ve yerli teknoloji kullanımını artıracağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için yerinde tüketimi teşvik edecek düzenlemeler gerçekleştireceğiz. Yenilenebilir üretim tesislerinin kurulumları hızlandırılacak ve YEKA-Güneş ile YEKA-Rüzgar uygulamalarını yaygınlaştırmaya devam ettireceğiz” denildi.

Hidroelektrik kapasitesine 10 bin megavatlık kapasite eklenmesinin hedeflendiğinin belirtildiği beyannamede, “Dolgu hacmi bakımından Türkiye’nin ikinci büyük, bin megavatlık kurulu gücüyle dördüncü büyük barajı olacak Ilısu Hidroelektrik Santralı’nda bu yıl su tutulmaya başlanacak ve buradan yıllık ortalama 4 milyar kilovatsaat elektrik üreteceğiz. 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın üçüncü yüksek barajı olacak Artvin Yusufeli Barajı’nı tamamlayacağız” ifadelerine yer verildi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/maden-guvenlik-kurumu-kurulacak-40849827

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir